Semra DURAK - 25.9.2016

Adı Soyadı: Semra DURAK

Bölümü: Felsefe

Fakültesi: Edebiyat Fakültesi

Gittiği Üniversite: Ege Üniversitesi

Gittiği Dönem: Güz + Bahar

Gittiği Sınıf: 4.Sınıf

Gidilen Tarih: 25.09.2016

E-Mail Adresi: s.durak_2013@windowslive.com


Merhaba Arkadaşlar;

Öncelikle bu sayfadaysanız bu programı düşünüyorsunuz demektir. Bu yüzden her şeyden önce bu bilincinizden dolayı bile çok şanslı olduğunuzu söylemek istiyorum.

Ben 4.sınıfta dönem uzatmayı göze alarak 1 yıllığına bu programa katıldım. Asla pişman değilim. Kesinlikle öneriyorum. Çünkü emin olun hiçbir şey kaybetmiyorsunuz. Tam aksine hayatınızda yaşadıklarınızdan daha fazla şeyler kazanabiliyorsunuz bir kaç ay içinde. Ben İzmir`i çok sevdiğim için burayı tercih ettim. Kabul edilmem hayatımın dönüm noktası ve en güzel şansı oldu benim için. İzmir çok rahat yaşayabileceğiniz ve güzelliğiyle çok şey keşfedebileceğiniz bir şehir. Ege üniversitesi ise her şeyden önce size farklı bakış açıları kazandıran ve üniversite algısını yaşayabileceğiniz, kendinizi değerli hissedebileceğiniz bir üniversite. Burayı düşünen arkadaşlar için konaklama olarak Ege Üniversitesine bağlı öğrenci köyünü önerebilirim. Bende burada kalıyorum ve kesinlikle bir çok özel yurttan çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Normal şartlarda sadece Ege Üniversitesi öğrencileri arasında kura ile belirlenen ve not ortalaması yüksek olan öğrencilerin kalabildiği bir yurt. Ama Farabi öğrencilerine özel kadroları olduğu için ne kura çekimiyle ne de başka bir şeyle uğraşmıyorsunuz. Sadece kayıt için başvuru yapmanız yeterli. İki ve tek kişilik odalardan oluşuyor ve şunu da belirtmek istiyorum. Üniversite bir şekilde biter arkadaşlar. Önemli olan o yılların içine ne sığdırdığınızdır. Bu yüzden belki bir daha asla deneyimleyemeyeceğiniz bu tecrübelerden vazgeçmeyin. Yeni yerler, yeni arkadaşlar size birer kazanım olacaktır. Bence risk almaya değer. Kötü olacağını sanmıyorum ama olsa bile tecrübelerinizden dolayı yine kazanan siz olacaksınızdır. Her şey size bağlı oluyor birazda. Daha önce sadece okul ev arasında yaşıyoruz. Öğrenci işleri vs. pek ilgimiz olmuyor. Ama belge dönemlerinde bile bir çok konuda bilgi sahibi oluyorsunuz. Hocalarla ve bir çok insanla kurduğunuz sıkça iletişimler bile birer kazanım olarak size geri dönüyor. Gittiğiniz üniversitede de bir ayrıcalığınız oluyor. Mesela Farabi öğrencisi olarak bir çok hoca ve kişi sizi tanıyor ve belki kendi üniversitenizde kuramadığınız bir çok diyaloğu bu şekilde kurabiliyorsunuz. Bence her şeye rağmen değer. İzmir`i ve Ege Üniversitesini düşünen arkadaşlar bana mail adresimden ulaşabilirsiniz. Yardımcı olabilmek için, seve seve elimden geleni yaparım.  Size doğru kararlar vermenizi ve bu programda çok mutlu olmanızı diliyorum :)

Bu arada kısa bir Not:

Belge hazırlama işlemleri ve ders uyuşmama gibi sorunlar hiç bitmediği için sabırlı olmanızı diliyorum ve bu işlemler de çok titiz davranmanızı öneriyorum. Kesinlikle hiç bir şeyi sormaktan çekinmeyin. Unutmayın ki bu sizin ilk tecrübeniz ve bilmediğiniz bir program. Olası yanlışlardan korunmak için bu işle uğraşan kişilerle sık sık iletişim içerisinde olun...

Şimdiden herkese başarılar :) 


Deneyimlere Geri Dön